İstanbul Gezisi (Balat)

Bir hafta sonu ansızın İstanbul gezisi yapmaya karar verdim. Atladım Zonguldak’tan otobüse. Hayatımda İstanbul’u sadece eski okuluma (Kırklareli Üniversitesi’ne) giderken Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçerek ve Esenler otogarında inerek biliyorum. Uzun süredir merakla gitmek istediğim İstanbul’a sonunda gitmiştim.

Cumartesi günü Anadolu Yakası’nın bir kısmını gezdim. Pazar günü ise Avrupa Yakası tarafına vapur ile geçiş yaptım. Vapur kullanarak geçmek İstanbul’u panoramik olarak görmemi sağladı. İyi bir tercih yaptığımı düşünüyorum. İstanbul denince camiler, Kız Kulesi, İstiklal, Taksim, Kadıköy, Beşiktaş, Galata ve internette her zaman “İstanbul Renkli Evler” diye arattığım Balat aklıma gelir.Balatta kendi deyimimle renkli evleri ararken güzel bir köşebaşı kahvesi buldum. İsmi “Cumbalı Kahve” . Kahvesini çok beğendim hoş bir Türk Kahvesi vardı ve orda çalışan gayet sıcak cana yakın bir insandı. Google Maps konumunu buraya bırakıyorum.


Kahvede çalışan kişiye bu meşhur Balat Evleri’ni ve Çukur Dizisi’nin çekim yerini sorduktan sonra tekrar yürümeye başladım. Sırtımda sırt çantası boynumda da fotoğraf makinesiyle tam bir yerli turistim.


Sonunda bu renkli evleri bulabildim. Balat’ı görmeyi çok istiyordum. Şu yukarıda fotoğrafını çektiğim evlerden çok fazla göreceğimi düşünmüştüm. Tüm mahallenin bu şekil olduğunu hayal ederek gitmiştim. Ancak çok az sayıda var ve bu bana biraz hayal kırıklığı yaşattı. Renkli evleride gördüğüme göre artık Çukur Dizisi’nin çekildiği bölüme gidelim. Bana belki de en büyük şaşkınlığı yaşatan yerlerden birisi İstanbul gezimde. Nedeni ise o kadar yıkık dökük bir mahallenin sokağın bir dizi sayesinde ne kadar ziyaretçi akımı olduğunu görmeniz lazım. Ben burayı ararken konum olarak çok büyük sıkıntı yaşadım. İnternette doğru düzgün tam konum bulamadım o yüzden. Meşhur dizideki “Dostlar Kahvesi”nin konumunu buraya bırakıyorum. Navigasyonunuzla hemen gidebilirsiniz.

Özetle İstanbul gezimi böyle değerlendirdim. Yeterli oldu mu derseniz olmadı. O kadar çok gezilecek görülecek yer var ki öyle 2-3 günde bitirmek mümkün değil. Ama en azından gitmedim görmedim demeyeceğim bir deneyim ve seyahat oldu. Aşağıya Kız Kulesi fotoğraf çekimimi bırakıyorum umarım beğenirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir