Bolu Yedigöller’de Kamp Yapmak

Hayatımda hep heves ettiğim doğayla iç içe olmanın en güzel yolu olan kampçılığı deneme zamanı gelmişti. Bu serüvene başlangıç olarak 4 arkadaşımla birlikte Bolu Yedigöller’i tercih ettik.

 Doğrusu Bolu Gölcük gibi bir düşüncemiz vardı. Ancak biraz araştırmalar yaptığımızda Bolu Gölcük’te kamp yapmanın yasaklandığını üzülerek öğrendik. Zonguldak başlangıçlı çıktığımız yolda Bakacakkadı – Devrek – Çaydeğirmeni güzergâhı ile Mengen’e kadar gitmeden Yedigöller kavşağından dönerek çok kötü olmayan ancak fazla çukur ve virajlı yollardan geçerek Yedigöller’e ulaşmış olduk.

Yedigöller yolunda karşılaşmış olduğumuz Kaplumbağa dostlarımız.

Araçla gittiğimiz için giriş ücreti olarak 12 TL gibi bir ücret ödedik. Kamp yapmanın ücretli olduğunu her gecenin sabahında çadır başına öğrenci 13-14 TL, sivil 24-25 TL gibi bir ücretin olduğu söylendi. Ancak biz bir gece kaldığımızda herhangi bir ücret talep edeni ya da toplayanı görmedik.Kamp alanına gelecek olursak Yedigöller bence ülkemizde sayılı güzellikler arasına girebilecek bir yer. Birbirinden güzel göl manzaraları, şelaleler, ahşap köprüler, ahşap merdivenler tamamen doğayla iç içe bir alan. Yanınızda yiyecek bittiğinde lokanta ve küçük bir büfe (Sucuk Ekmek & Köfte Ekmek) bulunmakta. Ayrıca WC ve mescitte bulunmakta. Turkcell hattı çok rahat bir şekilde çekiyor. Cep telefonu şarjını veya fotoğraf makinesi şarjını doldurmak isteyenler için mescitlerde priz mevcut.
Hava sıcaklığına gelecek olursak Bolu sert iklimi olan bir il. 7 Nisan 2018 tarihinde gittiğimiz Yedigöller’de gündüzleri kısa kollu ve ince kıyafetlerle gezebilirsiniz ancak geceleri aynı şeyi söylemek mümkün değil. Sabaha karşı bu aylarda 0 dereceleri hatta 0’ın altını bile görmek mümkün. O yüzden uyku tulumunuzu veya kalın battaniyelerinizi alıp gitmenizi tavsiye ederim. 

 

Son olarak Yedigöller’de gündüz 08.00 ile akşam 20.00 arası ateşli mangal, semaver yakmak yasak. Akşamları kampçılar için özel tenekeden yapılmış ateş yakma aparatlarından bulup kamp ateşi yakabilirsiniz. Yemek olarak kahvaltılık ürünler ve akşam sucuk yemiştik. Geceleri kurbağa sesleri ile uyumak bir yönden güzel bir yönden de biraz rahatsız edici olabiliyor. 10 üzerinden tavsiye edecek olsam Yedigöller’e puanım 8 olur. Umarım bu yazı işinize yaramıştır. Bir sonraki kamp maceramı burada yine paylaşacağım. Doğayı sevin ve doğaya lütfen zarar vermeyin. Sağlıcakla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir